Stay tuned for more reports, top decks, and more on YuGiOhMeta.com Coming Soon!

Changelog

  • This Post is a Work In Progress, we will be updating any and all major changes here:
  • May 31st Posted Top 32 Floowandereeze Decklist
  • 23:30 EST Posted Top 32 Adventure Sky Striker Decklist
  • 18:30 EST Posted 4th Place Decklist + Others
  • 18:00 EST Posted Top 8 Decklist
  • May 30th: Posted More Top 32/16 Decklists
  • 21:00 EST: Posted 3rd Place Decklist
  • 18:00 EST: Posted Some Top 32/16 Decklists
  • 17:00 EST: Posted 1st Place Decklist
  • 16:00 EST: Posted Breakdown and Top 8 Player Placements.

Tournament Information

  • Official Yu-Gi-Oh! Championship Series held at the Connecticut Convention Center in Hartford, Connecticut by Konami
  • YCS Hartford was held over the May 27th, 2022 Weekend.
  • 1238 Participants
  • Stream

Format

  • 9 Rounds Swiss Day 1 + 2 Additional Rounds Swiss Day 2 (11 Total) into Top 32 Cut.

Top 32 Breakdown

Day 2 VOD


Top Decklists

Note Decklists have not been made public yet, we will update this article as soon as we get anything!


1st Place: Poe Jiang - Sky Striker

3 copies
Effect Veiler
3 copies
Ash Blossom & Joyous Spring
3 copies
Sky Striker Ace - Raye
2 copies
Sky Striker Ace - Roze
Reinforcement of the Army
Terraforming
2 copies
Sky Striker Maneuver - Afterburners!
Sky Striker Mobilize - Engage!
2 copies
Pot of Prosperity
Sky Striker Airspace - Area Zero
3 copies
Mystic Mine
Sky Striker Mecha Modules - Multirole
3 copies
Demise of the Land
Sky Striker Mecha - Hornet Drones
Sky Striker Mecha - Shark Cannon
3 copies
Sky Striker Mecha - Widow Anchor
3 copies
Dimensional Barrier
Metaverse
3 copies
Infinite Impermanence
3 copies
Trap Trick
3 copies
Sky Striker Ace - Kagari
3 copies
Sky Striker Ace - Shizuku
2 copies
Sky Striker Ace - Hayate
Sky Striker Ace - Kaina
Crystron Halqifibrax
Sky Striker Ace - Zeke
Dharc the Dark Charmer, Gloomy
Knightmare Unicorn
Selene, Queen of the Master Magicians
Accesscode Talker
Side Deck
2 copies
Ghost Ogre & Snow Rabbit
Artifact Scythe
2 copies
Nibiru, the Primal Being
Sky Striker Maneuver - Jamming Waves!
2 copies
Twin Twisters
Cosmic Cyclone
3 copies
Artifact Sanctum
3 copies
Evenly Matched

2nd Place: James Jin-Young Kim - Branded Despia

Working on Decklist


3rd Place: Justin Singh - Drytron

3 copies
Drytron Alpha Thuban
Drytron Delta Altais
2 copies
Drytron Gamma Eltanin
3 copies
Drytron Zeta Aldhibah
Herald of Orange Light
Diviner of the Herald
Artifact Lancea
Vanity's Ruler
Magikey Mechmusket - Batosbuster
Cyber Angel Natasha
2 copies
Cyber Angel Benten
Cyber Angel Idaten
Drytron Meteonis Draconids
Terraforming
3 copies
Preparation of Rites
3 copies
Cyber Emergency
2 copies
Drytron Nova
3 copies
Pot of Prosperity
Ritual Sanctuary
3 copies
Mystic Mine
2 copies
Drytron Fafnir
Meteonis Drytron
Set Rotation
Called by the Grave
3 copies
Forbidden Droplet
Magikey Unlocking
Elder Entity N'tss
Herald of the Arc Light
Kikinagashi Fucho
2 copies
Drytron Mu Beta Fafnir
Downerd Magician
Beatrice, Lady of the Eternal
Divine Arsenal AA-ZEUS - Sky Thunder
Linkuriboh
Knightmare Phoenix
Herald of Mirage Lights
Lyna the Light Charmer, Lustrous
Knightmare Unicorn
Accesscode Talker
Underworld Goddess of the Closed World
Side Deck
3 copies
Droll & Lock Bird
3 copies
Token Collector
3 copies
Nibiru, the Primal Being
2 copies
Triple Tactics Talent
3 copies
Twin Twisters
Red Reboot

4th Place: Andrew Dolich - Swordsoul Tenyi